RPA

Otomasyon Geliyor Faydalarını Kucaklamaya Hazır Mısınız?

1800’lerin sonlarında büyük besteci John Philip Sousa mesleğinin geleceği konusunda endişeliydi. Sousa; yeni bir icat olan plakçaların ‘müzik öğrenmenin büyüleyici disiplini’ni eski moda hale getireceğinden ve müzisyenleri işsiz bırakacağından korkuyordu. Sousa’nın çalışmaları zamana yenik düşmedi ancak yüzlerce müzik okulu, binlerce müzisyen için durum artık aynı değil.

Teknolojinin ilerleyişinden -özellikle istihdam üzerindeki etkisinden– korkmak, teknolojinin kendisi kadar eskidir. İnsanların refahı için bir tehdit olarak nitelendirilen otomasyonla gördüğümüz şey tam olarak bu. Otomasyon da dahil olmak üzere inovasyonun, mevcut endüstrileri ve dolayısıyla bireylerin, ailelerin ve toplulukların yaşamlarını değiştirdiği inkâr edilemez bir gerçektir.  İnovasyon nedeniyle artık dünyada var olmayan upuzun bir meslek listesi var; asansör ve telefon operatörleri, video mağazası sahipleri gibi.  Ancak tarih, iyimserlik için korkudan çok daha fazla nedenimiz olduğunu gösteriyor.

İlk olarak, yeni teknolojiler genel yaşam kalitemizi geliştirirken maliyetleri düşürüyor. Örneğin, Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) yazılımı, insan eylemlerini taklit ederek, veri kaydetme gibi tekrarlayan görevleri gerçekleştirerek idari yüklerin azaltılmasına yardımcı oluyor. Bu otomasyon en çok, idari görevler için harcanan zamanın çok fazla olduğu ve çalışanların tükenmişliğine neden olan sektörler (doktorlar, çağrı merkezleri, muhasebe departmanları, lojistik birimleri gibi) için çok daha fazla gerekli. RPA yazılımı, çalışanların iş yüklerini azaltmaya yardımcı oluyor ve International Robotik ve Otomasyon Dergisi’ne göre maliyetleri ve teslim süresini azaltıp, kalite, hız ve operasyonel verimliliği artırdığı için “geleceğin teknolojisi” olarak görülüyor.

İkinci önemli nokta ise yeni teknolojilerin yeni istihdam alanları yaratması. Yeni ürünlere olan talep arttıkça; bu ürünleri geliştirme, düzeltme ve kullanma becerisine sahip çalışanlar için de talep artıyor. Yeni ürünlerin ve endüstrilerin yükselişinin eskileri geçersiz kıldığı doğru, ancak daktiloları ve manuel hesaplamaları ortadan kaldıran aynı gelişmeler milyonlarca kişiye geliştirici, programcı, veri tabanı yöneticisi olma şansı verdi.

Ekonomist Alex Tabarrok’ın dediği gibi “eğer teknoloji yeni iş alanları yaratmasaydı, hepimiz işsiz kalırdık, çünkü verimlilik iki yüzyıldır artıyor.”  Yapılan çalışmalar, belirli bir teknolojinin geliştirilmesi ve benimsenmesi arasında genellikle önemli bir gecikme süresi olduğunu göstermektedir. Bazen kırk yıla kadar uzayabilen bu süre, çalışanlara uyum sağlama, yeni yeterlilikler kazanma ve yeni endüstrilerde iş bulma zamanı veriyor.

Şu anda inovasyonun en uç noktasında yer alan RPA, çok kısa bir süre içinde işletmelerin gelişmesinde ve başarısında önemli bir rol oynamaya başladı. RPA, maliyetleri düşürme, verimliliği artırma ve hata riskini azaltma becerisi ile görmezden gelinemeyecek bir teknoloji haline geliyor. Gartner’a göre ise, Robotik Süreç Otomasyonu pazarının 2022’ye kadar her yıl %41 oranında büyüme göstermesi bekleniyor.

Bu beklentiler ve başarılar karşısında şirketlerin kendilerine sormaları gereken bir soru var; Yeni bir sanayi devrimi olarak da nitelendirilen RPA’in “düşünmek, yaratmak, keşfetmek ve bu sayede oluşturacağı yeni nesil ürün ve hizmetler ile milyonlarca insanı özgür kılmak” hedefinin bir parçası olmaya hazır mıyız?

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dahası:RPA

0 %